Q:

The price of grapes, g, is $2.19 per pound. The price of bananas, b, is $0.59 per pound. The price of pears, p, is $1.49 per pound.Part AWrite an expression to represent the total price of the fruit. Drag numbers to complete the expression.0.591.492.19g + b + p 00:00 Part BWhat is the total cost for 3 pounds of grapes, 3 pounds of bananas, and 2 pounds of pears? Enter your answer in the box. $

Accepted Solution

A:
Part A.
Before you can write any sort of expression, you need to define variables. "grapes g" is not a definition, so the exercise seems meaningless as written. It seems the intent is to ...
  let g, b, p represent the numbers of pounds of grapes, bananas, and pears, respectively.

Then, the total cost of some weight of fruit is
  2.19g + 0.59b + 1.49p


Part B.
For g=3, b=3, p=2, the expression evaluates to
  2.19*3 +0.59*3 +1.49*2 = 11.32

The total cost of 3 pounds of grapes, 3 pounds of bananas, and 2 pounds of pears is ...
  $11.32